
Durva pénzmegvonás vár azokra a képviselőkre, akik nem járnak be dolgozni.
Betelt a pohár Forsthoffer Ágnes házelnöknél: a parlamenti szavazásokról való sorozatos, indokolatlan távolmaradások miatt egy mindenki számára nyilvános adatbázist élesítettek az Országgyűlés honlapján. A friss statisztikák azonnal lebuktatták a legtöbbet lógó politikusokat: a listát a hatalomból áprilisban kiesett korábbi Fidesz-kormány miniszterei vezetik, akik a voksolások közel háromnegyedét egyszerűen kihagyták.
Júniustól drasztikus szigorítás lép életbe, amely súlyos, milliós nagyságrendű pénzelvonással fenyegeti az üresen hagyott padsorok felelőseit.
Az áprilisi kormányváltás nemcsak a végrehajtó hatalomban, hanem a parlamenti patkóban is új dinamikát hozott, a képviselői jelenlét pedig az egyik első komoly konfliktusponttá vált. Miután az ellenzékbe szorult Fidesz képviselői májusban tömegesen maradtak távol a szavazásoktól, és erre a frakció a korábbi megszokásoknak megfelelően csak egy rövid, sablonos indoklást nyújtott be, a házelnök példátlan lépésre szánta el magát: visszadobta az igazolásokat, és transzparenssé tette a lógásokat.
„Egy bizonyosan látszik: az elmúlt időszakban elromlott az erkölcsi iránytű” – fogalmazott kíméletlen őszinteséggel Forsthoffer Ágnes. De mit is jelent ez a gyakorlatban az ellenzéki képviselők pénztárcájára nézve?
A törvény szigorú: súlyos százezreket, milliókat bukhatnak a lógók
A házelnöki fenyegetés nem csak egy üres gesztus. Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény világosan fogalmaz: ha egy képviselő a szavazások több mint negyedéről hiányzik, a házelnök jogosult a tiszteletdíja megvonására.
Egy országgyűlési képviselő alapfizetése jelenleg bruttó 1,7 millió forint felett van. Ha Forsthoffer Ágnes a júniustól életbe lépő szigorítások alapján elkezdi alkalmazni a törvényt, az a kirívóan sokat hiányzó volt minisztereknek havonta súlyos százezres fizetésveszteséget jelenthet.
A legnagyobb hiányzók listája (2026. május)
A parlament újonnan élesített, nyilvános adatbázisa rávilágít a probléma méretére. Május eleje óta összesen 17 olyan képviselő volt, aki a megengedett 25 százalékos határérték felett hiányzott. Ebből 3 fő a kormányzó Tisza Párt, 14 fő pedig a Fidesz–KDNP frakciójának tagja.
A statisztikák alapján egyértelmű „szégyenlista” rajzolódik ki az ellenzéki padsorokban helyet foglaló volt kormánypárti csúcspolitikusok körében:
A házelnöki szigor és a nyilvános adatbázis létrehozása fontos politikai üzenet az új vezetéstől. A tavaszi választási vereség után a Fidesz korábbi csúcsminiszterei láthatóan nehezen találják a helyüket az ellenzéki szerepben, amit a tömeges távolmaradás (apátia vagy tudatos bojkott) is jelez. Az új, Tisza-vezette parlamenti többség azonban nem engedi, hogy a korábbi kormánytagok felvegyék a milliós képviselői tiszteletdíjat úgy, hogy közben látványosan ignorálják a törvényhozói munkát. A házelnök lépése egyértelmű jelzés: a transzparencia és a munkavégzés követelménye az ellenzéki és a kormánypárti (a határértéket szintén túllépő három Tisza-képviselő) politikusokra egyaránt vonatkozik.
Júniustól vége a kiskapuknak
Mivel a májusi menetrend még az átmeneti időszak miatt kivételesnek számított, a házelnök egyelőre eltekintett a konkrét pénzbüntetések kiszabásától. Júniustól azonban felállt a végleges munkarend, ami magával hozta a kiskapuk bezárását is.
A jövőben a sablonos pártigazolások már nem érvényesek. Kizárólag két ok minősülhet méltányolható hiányzásnak:
-
Hivatalos, orvosi papírral igazolt egészségügyi probléma.
-
Az Országgyűlés által elrendelt hivatalos kiküldetés.
Aki ezekkel nem tudja lefedni a távolmaradását, annál a parlament vezetése automatikusan kezdeményezi a tiszteletdíj megvonását.