Az Ellenszél ingyenes, és az is marad!

2016 óta írjuk meg a velős igazságot. Rád is szükség van! Segítenél? Itt tudod támogatni az Ellenszél küldetését:

Támogatom

Dobrev Klára nekiment a techóriásoknak, megadóztatná az AI-forradalom nyerteseit

Dobrev Klára keményen nekiment a techóriásoknak, megadóztatná az AI-forradalom nyerteseit

Dobrev Klára nekiment a techóriásoknak, megadóztatná az AI-forradalom nyerteseit.

Kemény hangvételű bejegyzésben állt bele a mesterséges intelligencia (AI) miatt tömegesen elbocsátó multinacionális vállalatokba Dobrev Klára. A politikus a 21 ezer embert kirúgó Oracle példáján keresztül mutatta be, hogyan válik az ember puszta „lecserélhető költségtéttelé” a tőzsdei profithajhászás oltárán. A poszt végén egyértelmű politikai követelést is megfogalmazott: az államnak be kell avatkoznia, és meg kell adóztatnia az extragazdagokat, valamint a mesterséges intelligencia térnyerésén nyerészkedőket.

A mesterséges intelligencia munkaerőpiaci hatásai már nem a távoli jövő zenéjét jelentik, hanem a kőkemény jelent. Dobrev Klára legújabb közösségi médiás bejegyzésében a baloldali gazdaságpolitika alapvetéséből indította gondolatmenetét: „Egy baloldali ember számára a gazdaság nem a részvényesekért van. A gazdaság az emberekért van” – írta, hozzátéve, hogy amíg ez nincs így, kötelességük felemelni a hangjukat.

A 21 ezres tömeges leépítés és a tapsoló részvényesek

A politikus posztjának apropóját az Oracle szoftveripari óriáscég lépése adta, amely egyetlen év alatt 21 ezer munkavállalójától vált meg. Dobrev rámutatott a helyzet cinizmusára: miközben a vállalat a mesterséges intelligenciából soha nem látott profitot termel, a vezetés azzal indokolta a kirúgásokat, hogy az AI miatt kevesebb emberre van szükség.

„A részvényesek tapsolnak. Az árfolyam emelkedik. A profit nő” – foglalta össze a piaci reakciókat a politikus, majd éles kritikával illette a folyamatot éltetőket is. „A jobboldali közgazdászok pedig elégedetten mutogatják a grafikonokat: nő a vállalat értéke, javulnak a termelékenységi mutatók, szebbek a statisztikák”.

„Ahol egy cég értékét fontosabbnak tartják, mint az emberek életét”

Dobrev Klára a bejegyzésben hangsúlyozta, hogy ezeknek a rideg statisztikáknak valójában arcuk van. A politikus kíméletlen szavakkal írta le a jelenlegi vállalati kultúrát:

„Elegem van abból a világból, ahol egy cég értékét fontosabbnak tartják, mint az emberek életét. Ahol a tőzsdei árfolyam nagyobb ünnep, mint a biztos munkahely. Ahol a profit szent, az ember pedig egyszerűen lecserélhető költségtétel”.

A posztban konkrét, mindennapi élethelyzeteket is felvázolt a leépítések emberi oldaláról. Említést tett a megélhetését elvesztő családról, a lakáshitelét fizetni képtelen ötvenéves dolgozóról, valamint arról az anyáról vagy apáról, „aki hiába dolgozott becsülettel évekig, egyik napról a másikra feleslegessé válik, mert a profit még tovább növelhető”.

Az állam feladata: új adók és átképzés

A diagnózis felállítása után Dobrev a mindenkori állam felelősségét kérte számon. „És ilyenkor hol van az állam?” – tette fel a kérdést, majd egyértelműsítette a saját politikai vízióját:

„Mert az állam dolga nem az, hogy a nagyvállalatok érdekeit szolgálja. Az állam dolga az, hogy megvédje az embereket. Megvédje a munkát”.

Gondoskodnia kell arról, hogy az állásukat elvesztők ne maradjanak magukra, hanem átképzést, biztonságot és valódi esélyt kapjanak egy új életre.

A bejegyzés legkeményebb, egyértelmű gazdaságpolitikai követelése pedig a legvégén hangzott el, mintegy megoldásként a kialakult helyzetre:

„És igen: megadóztassa az AI-forradalom nyerteseit és az extragazdagokat”.


További cikkeinkért kövesd az Ellenszél Facebook-oldalát is!

loading...