
Radikális fordulat a magyar diplomáciában: 37 nagykövetet hív vissza egyszerre a külügyminisztérium.
A tavaszi kormányváltást követő strukturális átalakítások elérték a külügyi tárcát is. Orbán Anita külügyminiszter bejelentése szerint egyszerre 37 nagykövet azonnali hazarendeléséről döntöttek, amivel megkezdődik a külképviseletek vezetői karának radikális megújítása.
Bár a hivatalos tájékoztatás szerint vannak a rotációs rendszerből adódó, lejáró megbízatások is, a tömeges visszahívások hátterében egyértelműen az áprilisi politikai fordulat áll. A miniszter indoklása szerint a változtatásokat elsősorban az teszi szükségessé,
„hogy Magyarország érdekeit olyan nagykövetek képviseljék, akik az új külpolitikai prioritások mentén hitelesen és hatékonyan tudják szolgálni hazánkat”.
A klasszikus diplomáciai gyakorlatban a nagykövetek cseréje szigorú menetrend szerint, lépcsőzetesen történik, hogy a külképviseletek folyamatos működése és a fogadó országokkal való kétoldalú kapcsolatok ne sérüljenek. A 37 fős szám egyszerre történő meglépése rendkívül ritka, és egyértelműen jelzi a külpolitikai doktrína teljes és azonnali megváltoztatását.
Mivel a miniszter egyelőre neveket nem említett a bejelentésben, a háttérben komoly logisztikai feladat áll: az új nagykövetjelölteket a parlamenti bizottságoknak meg kell hallgatniuk, a fogadó országoktól be kell fogadniuk a befogadó nyilatkozatot (agrément), majd a köztársasági elnöknek alá kell írnia a kinevezéseket. Addig a nagykövetségek jelentős részét ideiglenes ügyvivők fogják vezetni.
Felállt a humánstratégiai háttérbázis
Orbán Anita elmondta, hogy a kormány hosszú távú célja egy professzionális, színvonalas diplomáciai kar felépítése. Ennek érdekében a szervezeti struktúrát is átalakították: a minisztériumban már fel is állt a humánstratégiáért és képzésért felelős helyettes államtitkárság, amely az új diplomata-utánpótlás felügyeletéért felel.
A mostani 37 fős hullámot már megelőzte két fontos lépés, amely előrevetítette a mostani strukturális tisztújítást:
-
Májusban: Íjgyártó Istvánt rendelte haza a miniszter Varsóból.
-
Júniusban: Boros Miklóst hívta vissza Szófiából.
A külügyi kar megújítása a következő hetekben a jelöltek hivatalos parlamenti meghallgatásával folytatódik.
További cikkeinkért kövesd az Ellenszél Facebook-oldalát is!