Az Ellenszél ingyenes, és az is marad!

2016 óta írjuk meg a velős igazságot. Rád is szükség van! Segítenél? Itt tudod támogatni az Ellenszél küldetését:

Támogatom

Földindulás: Moszkvából, Washingtonból és Londonból is hazahívják a magyar nagyköveteket

Földindulás a diplomáciában: Moszkvából, Washingtonból és Londonból is hazahívják a magyar nagyköveteket.

A 37 külképviselet-vezetőt érintő gigantikus diplomáciai átalakítás a legmagasabb presztízsű állomáshelyeket sem kíméli. A legfrissebb sajtóértesülések szerint a kormányváltást követő strukturális tisztújítás elérte a legfontosabb nagyhatalmi központokat is: távozik posztjáról a moszkvai, a washingtoni, a londoni és a berlini magyar nagykövet is.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Orbán Anita külügyminiszter pénteken jelentette be egy nagyszabású, 37 misszióvezetőt érintő hazarendelési hullám megindítását. Bár a tárcavezető akkor konkrét neveket még nem említett, a HVG és a Telex információi alapján most kiderült, hogy a magyar külpolitika legfajsúlyosabb bástyáin is azonnali őrségváltás történik.

A legfontosabb fővárosokban cserélnek vezetőt

A kiszivárgott információk alapján a diplomáciai kar megújítása a következő kulcspozíciókat érinti biztosan.

Moszkva: Véget ér Konkoly Norbert nagykövet megbízatása. Ő az egyik legrégebben hivatalban lévő csúcsdiplomata volt, 2018 óta képviselte Magyarországot az orosz fővárosban, és a korábbi kormányzat egyszer már meg is hosszabbította a mandátumát.

Berlin: A sajtóértesülések szerint Györkös Péter berlini nagykövetet is hazarendelték a német fővárosból, amely Európa legfontosabb gazdasági és politikai központja a magyar diplomácia számára.

Washington és London: Bár konkrét neveket a lapok egyelőre nem erősítettek meg, de az értesülések szerint az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban szolgáló magyar nagykövet megbízatása is a végéhez ért.

A Telex információi szerint a visszahívott külképviseleti vezetők között szerepel:

  • Csiszár Jenő (Olaszország, Milánó)
  • Vitézy Anna Zsófia (Kolumbia, Bogota)
  • Szarka Gábor Levente (Algéria, Algír)
  • Oszama Ibrahim Naffa (Irak, Bagdad)
  • Takács Szabolcs Ferenc (Washington, USA)
  • Kumin Ferenc (London)
  • Nagy Gábor Tamás (Új-Zéland, Wellington)
  • Fülöp Viktor Géza (Dél-Afrikai Köztársaság, Pretoria)

Az indok: új prioritások és profizmus

Bár az ilyen horderejű, kulcsfontosságú posztokat érintő tömeges cserék ritkának számítanak, Orbán Anita külügyminiszter a bejelentésében egyértelművé tette az irányvonalat.

A tárcavezető indoklása szerint a változások egy része a természetes rotációból fakadó, lejáró megbízatásokhoz kapcsolódik. Ugyanakkor nyíltan felvállalta a politikai és szakmai irányváltást is: a személyi döntéseket az indokolja, hogy a jövőben Magyarország érdekeit olyan diplomaták képviseljék, akik az új külpolitikai prioritások mentén hitelesen és hatékonyan tudnak dolgozni. A végső cél egy teljesen megújult, professzionális diplomáciai kar felépítése.


További cikkeinkért kövesd az Ellenszél Facebook-oldalát is!

loading...