
Földindulás a diplomáciában: Moszkvából, Washingtonból és Londonból is hazahívják a magyar nagyköveteket.
A 37 külképviselet-vezetőt érintő gigantikus diplomáciai átalakítás a legmagasabb presztízsű állomáshelyeket sem kíméli. A legfrissebb sajtóértesülések szerint a kormányváltást követő strukturális tisztújítás elérte a legfontosabb nagyhatalmi központokat is: távozik posztjáról a moszkvai, a washingtoni, a londoni és a berlini magyar nagykövet is.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Orbán Anita külügyminiszter pénteken jelentette be egy nagyszabású, 37 misszióvezetőt érintő hazarendelési hullám megindítását. Bár a tárcavezető akkor konkrét neveket még nem említett, a HVG és a Telex információi alapján most kiderült, hogy a magyar külpolitika legfajsúlyosabb bástyáin is azonnali őrségváltás történik.
A legfontosabb fővárosokban cserélnek vezetőt
A kiszivárgott információk alapján a diplomáciai kar megújítása a következő kulcspozíciókat érinti biztosan.
Moszkva: Véget ér Konkoly Norbert nagykövet megbízatása. Ő az egyik legrégebben hivatalban lévő csúcsdiplomata volt, 2018 óta képviselte Magyarországot az orosz fővárosban, és a korábbi kormányzat egyszer már meg is hosszabbította a mandátumát.
Berlin: A sajtóértesülések szerint Györkös Péter berlini nagykövetet is hazarendelték a német fővárosból, amely Európa legfontosabb gazdasági és politikai központja a magyar diplomácia számára.
Washington és London: Bár konkrét neveket a lapok egyelőre nem erősítettek meg, de az értesülések szerint az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban szolgáló magyar nagykövet megbízatása is a végéhez ért.
A Telex információi szerint a visszahívott külképviseleti vezetők között szerepel:
- Csiszár Jenő (Olaszország, Milánó)
- Vitézy Anna Zsófia (Kolumbia, Bogota)
- Szarka Gábor Levente (Algéria, Algír)
- Oszama Ibrahim Naffa (Irak, Bagdad)
- Takács Szabolcs Ferenc (Washington, USA)
- Kumin Ferenc (London)
- Nagy Gábor Tamás (Új-Zéland, Wellington)
- Fülöp Viktor Géza (Dél-Afrikai Köztársaság, Pretoria)
Az indok: új prioritások és profizmus
Bár az ilyen horderejű, kulcsfontosságú posztokat érintő tömeges cserék ritkának számítanak, Orbán Anita külügyminiszter a bejelentésében egyértelművé tette az irányvonalat.
A tárcavezető indoklása szerint a változások egy része a természetes rotációból fakadó, lejáró megbízatásokhoz kapcsolódik. Ugyanakkor nyíltan felvállalta a politikai és szakmai irányváltást is: a személyi döntéseket az indokolja, hogy a jövőben Magyarország érdekeit olyan diplomaták képviseljék, akik az új külpolitikai prioritások mentén hitelesen és hatékonyan tudnak dolgozni. A végső cél egy teljesen megújult, professzionális diplomáciai kar felépítése.
További cikkeinkért kövesd az Ellenszél Facebook-oldalát is!