
Kedd délután online kerekasztal-beszélgetést tartott a CEU Demokrácia Intézete, Marad vagy elbukik-e az Orbán-rezsim? címmel. A résztvevők Bozóki András politikatudós, a CEU professzora, Jennifer McCoy, a Georgia Állami Egyetem politikatudósa és Carolina Plescia, a Bécsi Egyetem államtudományi tanszékének társadalomtudósa voltak, a beszélgetést Miklósi Zoltán, a CEU politikai filozófus professzora moderálta. Jelenleg mindkét külföldi tudós a magyar politikai viszonyokat kutatja.
Kedd délután online kerekasztal-beszélgetést tartott a CEU Demokrácia Intézete, aminek rögtön a bevezetőjében Carolina Plescia egy olyan magyarországi közvélemény-kutatást mutatott be nagy vonalakban, amit 2000 fős mintán vettek fel egy hete. A bécsi egyetem kutatása háromrészes, az első adatfelvétel egy hónapja, a második a múlt héten volt, a következő jövő héten esedékes, írja a 444.
Az adatfelvétel regisztrált választókból álló fix csoporton, online lekérdezéssel, de nem a közösségi médián készült. A múlt héten felvett adatok eredménye nagyjából megegyezik az egy hónappal korábbiakéval. És markánsan eltér az elmúlt hetek, hónapok sajtóból megismert közvélemény-kutatási eredményeitől.
Plescia két dolgot hangsúlyozott:
- nem hagyományos választási közvélemény-kutatásról van szó, nem a választás eredményét próbálták modellezni,
- a mintában valamennyire felülreprezentáltak a magasan kvalifikált választók.
A megkérdezettek 70 százaléka mondta biztosra a részvételét.
A kutatás szerint a magukat biztos választónak mondók 37 százaléka szavazna a Fideszre és 49 az ellenzéki összefogásra, vagyis a különbség 12 százalék. Ez még a képzettebbek felülreprezentáltsága mellett is komoly különbség. A nem biztos szavazók nagyjából egyharmada szavazna az ellenzéki összefogásra, és kétharmada a Fideszre.
Arra, hogy a valós pártpreferenciákat az eddig ismert közvélemény-kutatások nem feltétlenül tükrözik, Karácsony Gergely főpolgármester beszélt tegnap. Szerinte a választás kimenetelére csak a korábbi választási eredmények alapján lehet következtetni, és ha a mostani adatokat a kutatók úgy korrigálnák, amennyivel a 2019-es, hétszázalékos győzelme eltért a várakozásoktól, akkor azt kéne mondaniuk, hogy ellenzéki győzelem várható, csak ezt nem merik megkockáztatni.