
A Nitrogénművek leállása súlyos kihívás elé állítja a hazai mezőgazdaságot Bige László bejelentése után. A vállalat, amely a magyar műtrágya felhasználás kétharmadát biztosítja, 93 év után befejezi tevékenységét.
Mindez egy új kormányrendelet miatt, amely szén-dioxid kibocsátókra vetett ki visszamenőleges különadót.
A rendelet jelentős adóterhelést jelent Bige cégére, amely várhatóan a harmadik legnagyobb adófizetővé válik az idei év során. Az energiaárak növekedése és az orosz-ukrán háború miatt megugró földgázárak már korábban is nehézségeket okoztak a műtrágyagyártásban, és a vállalat leállása tovább súlyosbíthatja a helyzetet.
A mezőgazdaság számára ez azonnali kiesést eredményez, mivel a műtrágya iránti növekvő igény miatt az árak emelkednek. A mezőgazdasági termelőknek külföldről kell importálniuk a műtrágyát, ami további gazdasági kihívásokat jelent.
A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége szerint a piac árnövekedéssel reagálhat a megnövekedett keresletre, ami tovább nehezítheti a mezőgazdasági termelést. A magas műtrágyaárak és az inputanyagok áremelkedése a mezőgazdasági termények termelését gazdaságtalanná teheti.
A Nitrogénművek bezárása az általuk gyártott műtrágya hiányához vezethet, ami közvetlen hatással lehet a mezőgazdaságra és ennek következtében az élelmiszeriparra is. Az átlagos magyar ember ezek kapcsán érezheti meg:
Élelmiszerárak:
– A mezőgazdasági termelőknek magasabb költségeik lehetnek a dráguló műtrágya miatt, ez az élelmiszerárak drágulását hozza el. A termények, gyümölcsök és zöldségek ára emelkedhet, mivel a műtrágya nélkülözhetetlen a terméshozam növeléséhez.
– Az állattenyésztés is érintett lehet, mivel az állatok takarmányozásához is műtrágya szükséges. A takarmány árának emelkedése a hús és tejtermékek árát is befolyásolhatja.

A külföldről behozott termékek mind drágulhatnak
A műtrágyahiány miatt esetleges importnövekedés következhet be, ami az ország külkereskedelmi egyensúlyát is érintheti, és esetleges áremelkedést hozhat az importált termékekre.
A mezőgazdasági termelés nehézségeivel szembesülő gazdák talán kevésbé hajlandók lehetnek földeiket eladni, ami földárak emelkedéséhez vezethet.
– Az áremelkedés és az importált műtrágya növekvő költségei hosszú távon az élelmiszerbiztonságot is érinthetik, mivel az ország függősége a külföldről származó alapanyagoktól nőhet.
Az általános áremelkedés függ az intézkedésektől, amelyeket a kormány és a mezőgazdasági szektor hoz. Egyelőre ott tartunk, hogy mint annyi válságnak, ennek is Orbánék megszorító rendelete az okozója.
Az Ellenszél további cikkeiért kattints ide!