
Számítások szerint mintegy 3500 milliárd forint uniós támogatás visszatartása lehet a tét 2021-2027 között – írja a Népszava, amely szerint az Európai Bizottság az erről szóló hivatalos levelet idén júliusban küldött el a magyar kormánynak az úgynevezett jogállamisági eljárás keretében.
Jávor Benedek, a Párbeszéd politikusa, Budapest brüsszeli képviselet-vezetője osztotta meg a Facebook-oldalán a levelet, amelyben felhívja a figyelmet arra, hogy a jogállamiság eljárás kapcsán nagyobb baj van, mint gondoltuk.
A politikus bejegyzése alapján az Európai Bizottság írásos indoklása szerint a közbeszerzések terén azonosított rendszerszintű jogsértések miatt veszélyben van az uniós pénzgazdálkodás, és ez magyarázza azt, hogy jelentős pénzügyi szankcióra tettek javaslatot.
Az összeg a jelenlegi hétéves költségvetési időszakra Magyarországnak megítélt környezetvédelmi, közlekedési és településfejlesztési pénzek 70 százaléka.
Jávor Benedek felhívja a figyelmet arra is, hogy a kilátásba helyezett szankciók is ijesztően kemények. A dokumentum a teljes Kohéziós politika forrásaira (az operatív programok jó részére, így a KEHOP+, IKOP+, TOP+ forrásaira) de ezen túl minden olyan forrásra is, amire a közalapítványok jogosultak pályázni, javasolja egy 70%-os korrekció kiszabását.
Ez csak az említett operatív programokban nagyjából 5000 milliárd forint 70%-át, azaz 3500 milliárd forint korrekciót jelent, de ráadásul a dokumentum szerint mivel a programokról még nem született megállapodás, egyszerűen ne is hagyja azokat jóvá a Bizottság a problémák orvoslásáig.
Azaz egyszerűen nem fognak rendelkezésre állni ezek a pénzek amíg a rendszerszintű problémák meg nem oldódnak – tette hozzá.
A Népszava kitér arra is, hogy biztosi testület szeptember 22-én ismerteti, hogy folytatja-e az eljárást – magyarul: továbbra is fenntartja-e a pénzügyi szankcióra tett javaslatát –, vagy a procedúra lezárását javasolja a döntéshozó pénzügyminiszteri tanácsnak. A lap úgy értesült, hogy a Bizottság a hónap végére pénzmegvonást tervez indítványozni azzal, hogy ha a magyarországi hatóságok teljesítik a Brüsszellel egyeztetett vállalásaikat, mentesülhetnek az év végéig tartó eljárásban a támogatások befagyasztásától.