
A tőzsde már nem csak a nagy befektetőknek és intézményeknek szól. Már a kis pénzösszegekkel rendelkező emberek is hozzáférhetnek.
A részvények világa bonyolult. Tele van különböző feltételekkel, kereskedési stratégiákkal és a folyamatosan változó piaccal és részvény árfolyamokkal. Az első lépés, amelyet az egyénnek meg kell tennie a befektetésben az az, hogy megértse a részvények alapjait és működését.
1. Alapfogalmak
A részvény olyan pénzügyi eszköz, amely egy vállalatban tulajdoni részesedést jelent. A cég lehet állami vagy magán. A részvény viszont a társaság része, és valakihez tartozik, aki befektetett a társaságba.
Kétféle részvény létezik: törzsrészvény és elsőbbségi részvény. A fő különbség köztük az, hogy az elsőbbségi részvények korlátozottabb jogokkal rendelkeznek, mint a törzsrészvények.
A tőzsde az a hely, ahol részvényekkel kereskednek. Ez a gazdaság fő része.
A részvények árfolyama a kereslet és kínálat, valamint a vállalat pénzügyi teljesítménye alapján ingadozik.
2. Részvényárfolyamok követése
A tőzsde gazdaságunk motorja. A részvények és egyéb értékpapírok árfolyama folyamatosan változik, a megalapozott döntések meghozatalához a befektetőknek ismerniük kell a legfrissebb árfolyamot.
Ezért van sok olyan weboldal, amely nyomon követi a részvény árfolyamokat. Némelyikük élő hírfolyamot nyújt a legfrissebb jegyzésekről, míg mások történeti adatokat szolgáltatnak a részvényekről.
Ez egy nagyszerű módja annak, hogy tájékozott maradjon, és kihasználja a felmerülő lehetőségeket.
3. Befektetés előtti lépések
A befektetés bonyolult folyamat, amely sok kutatást igényel. Annak érdekében, hogy ne kövess el hibákat és ne veszíts el pénzt, íme néhány tipp a befektetés előtt:
- Döntsd el, milyen típusú befektetést szeretnél. Ez segít megérteni a felmerülő kockázatokat.
- Ismerd meg a részvények piacát.
- Döntsd el, mennyi kockázatot vagy hajlandó vállalni.
- Tervezd meg, mennyit és mibe szeretnél befektetni.
- Keress fel egy pénzügyi tanácsadót.
4. Részvények vásárlása
A részvények vásárlása a tőzsdei befektetés általános módja. A részvényvásárlás az egyik legnépszerűbb módszer, mert viszonylag kockázatmentes és kis pénzösszeggel is megtehető. Ezen felül számítógépről, vagy akár telefonról is vásárolhatsz.
Részvényekhez juthatunk még brókereken keresztül. A brókerek részvényeket vásárolnak és adnak el az ügyfeleik nevében, díj befizetése ellenében.
Részvény vásárláskor a befektető a társaság rész tulajdonosává válik.
A részvények árfolyama fontos tényező a részvények vétele során (aktuális részvény árfolyamok).
5. Részvények eladása
Részvény értékesítésről akkor beszélünk, amikor egy befektető eladja részvényeit egy vállalatban. A befektető pénzt kap a részvényekért, és a részvények árfolyama csökken az eladott részvények számával.
A részvények értékesítése történhet tőzsdén vagy zártkörűen. Ha az eladás a tőzsdén keresztül történik, az befolyásolja a részvények árfolyamát, mivel több a vevő és az eladó. Ha ez zártkörűen történik, az nem befolyásolja a részvények árfolyamát, mivel csak néhány vevő és eladó van.
Mikor érdemes eladni a részvényeket?
A részvények eladásáról szóló döntés összetett. A döntés meghozatala előtt mérlegelni kell:
- a kockázatot,
- a pénzvisszafizetést,
- az időkeretet
- és más tényezőket.
+1 tipp: részvények utáni adózás
A részvények megadóztatása összetett kérdés. Fontos tudni, hogy a részvényeire milyen adózási módok vonatkozhatnak. Ezek pénznemtől függően változnak.
Az első adónem az áfa. Ez az adó minden részvény vételárára vonatkozik, amely magában foglalja a részvényért fizetett árat, valamint az esetleges közvetítési költségeket.
A második adónem a jövedelemadó. Ez akkor érvényes, ha nyereség termelődik a részvények eladásából.
A harmadik adónem a tőkenyereség-adó. Ez akkor érvényes, ha többért adja el részvényeit, mint amennyiért megvásárolta(ha az eladás előtt több, mint 1 évig birtokolja a részvényt)
Kezdj el befektetni, mindig kövesd az aktuális részvényárfolyamokat!