
Magyarországon kívül egyetlen uniós tagállam sem engedélyez vakcinát ellenőrizetlenül – közölték a Népszavával Brüsszelben a kormány kínai oltóanyag-beszerzésével kapcsolatban.
Az Uniónak nem lehet kifogása az ellen, ha a magyar kormány saját hatáskörben, szakemberek bevonása nélkül importál a koronavírus megfékezésére alkalmas gyógyszert vagy oltóanyagot az országba. Ezek veszélyhelyzeti sürgősségi jóváhagyását ugyanis nem közösségi, hanem nemzeti törvények szabályozzák. Nincsenek uniós előírások, amelyek ilyen esetekben köteleznék a tagállamokat a készítmények bevizsgálására vagy ellenőrzésére.
A Népszavának Stefan De Keersmaecker bizottsági szóvivő azt nyilatkozta, hogy:
Nem ismerünk egyetlen uniós országot sem, amelynek a törvényei megengednék, hogy a szakmai szervezetek vagy hatóságok semmilyen ellenőrzést ne végezzenek a rendkívüli engedélyezési eljárás során. De ha ez elméletileg mégis előfordulna, akkor az teljes egészében az érintett tagállam felelőssége.
A magyar kormány az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) kikerülésével, a saját szakállára vásárolt kínai Sinopharm és orosz Szputnyik V oltóanyagot milliós tételekben. A kínai szer esetében ráadásul a hazai vizsgálat alól is felmentést adott a kormány. A híresztelésekkel szemben egyik készítmény gyártója sem kérvényezte még a forgalombahozatali engedélyt az EMA-nál, illetve az Európai Bizottságnál, amihez egy sor feltételnek kell megfelelniük.
Az orosz vakcina előállítója már felvette a kapcsolatot az Európai Gyógyszerügynökséggel, de a hivatalos kérelem benyújtásáig még nem jutott el
– közölte a bizottsági szóvivő.