
Az ENSZ emberi jogi biztosa is aggodalmát fejezte ki a magyar koronavírus-törvénnyel kapcsolatban – írja az Index. A Rupert Colville szóvivő által jegyzett közlemény szerint a törvényjavaslat
gyakorlatilag korlátlan hatalommal ruházná fel a magyar kormányt a rendelettel történő kormányzáshoz, és egyértelmű határidő nélkül egyszerűen megkerüli a parlamenti ellenőrzést.
Ezért arra kéri a magyar kormányt, hogy tegyen eleget nemzetközi jogi kötelezettségeinek.
Az ENSZ emberi jogi biztosa arra figyelmeztet, hogy
a nemzetközi emberi jog értelmében a veszélyhelyzeti kormányzásnak és a kapcsolódó intézkedéseknek szigorúan átmeneti jellegűeknek kell lenniük, az adott helyzet kezelésére korlátozva, és megfelelő biztosítékokat kell tartalmazniuk,
beleértve a parlamenti és a bírói kontrollt.
A közlemény szerint külön aggodalomra ad okot, hogy a törvény legfeljebb öt év szabadságvesztéssel büntetné azt, aki álhírek terjesztésével hátráltatja a kormány válságkezelését, mert a jogszabály a jelenlegi formájában negatívan befolyásolhatja a véleménynyilvánítást és az újságírók törvényes munkáját Magyarországon.
Az ENSZ szerint a dezinformáció elleni küzdelem fontos, de a kormánynak érdemes együttműködnie a közösségi média platformokkal, akik a veszélyes üzeneteket azonosítják és megjelölik, így biztosítva a közegészségügy védelme érdekében hozott hatékony intézkedéseket.
A közlemény elismeri, hogy a magyar és az összes többi kormánynak nehéz döntéseket kell meghoznia járvány miatt. Az intézkedéseknek azonban arányosnak kell lenniük a becsült kockázattal, és méltányos módon kell alkalmazni őket, különös figyelmet szánva az időtartamra.