Az Ellenszél ingyenes, és az is marad!

2016 óta írjuk meg a velős igazságot. Rád is szükség van! Segítenél? Itt tudod támogatni az Ellenszél küldetését:

Támogatom

Lecsap Magyarországra az európai hőkupola: a mostani forróság még csak a kezdet

Történelmi dráma Magyarországon: eltűnőben van a Sebes-Körös, a hőkupola beviheti az utolsó döfést

Lecsap Magyarországra az európai hőkupola: a mostani forróság még csak az előszobája a hétfői 42 fokos csúcsnak.

Bármennyire is elviselhetetlennek tűnik a jelenlegi hőség, az előrejelzések szerint a neheze még csak most következik. Az Európa felett kialakult, kiterjedt hőkupola napról napra közelebb húzódik Magyarországhoz, lépcsőzetesen, de megállíthatatlanul fokozva a felmelegedést. A modellszámítások szerint a hétvégén és a jövő hét elején olyan extrém hőmérsékleti értékeket mérhetünk, amelyekre a hazai meteorológiai mérések 1901-es kezdete óta alig, vagy egyáltalán nem volt példa. Hétfőn az is előfordulhat, hogy megdől a mindenkori magyarországi melegrekord.

Az idei év eddigi legkomolyabb hőhulláma teszi próbára a szervezetünket. Az időjárási modellek legfrissebb adatai rávilágítanak a kíméletlen valóságra: a jelenleg tapasztalható kánikula csupán a bevezető fázisa annak az időjárási szélsőségnek, ami a következő napokban vár ránk. A felettünk kiépülő hőkupola hatása a hétvégén, de különösen hétfőn fog a legdrasztikusabban érvényesülni.

Napról napra fokozódó forróság: mutatjuk a csúcsértékeket

Az előrejelzések alapján a hőmérséklet napról napra kúszik egyre feljebb, így a szervezetünknek esélye sem lesz a regenerálódásra. A legmagasabb nappali értékek a következőképpen alakulnak:

  • Péntek: A csúcshőmérséklet 33 és 38 fok között várható.

  • Szombat: A forróság szintet lép, a legmelegebb órákban 34 és 40 fok közötti értékeket mutathatnak a hőmérők.

  • Vasárnap: A hőség eléri a kritikus szintet, a levegő 36 és 41 fok közé melegszik.

  • Hétfő: A hőhullám tetőzése. A Dunától keletre és a Dunántúl délkeleti részén 37–42 fokos extrém forróság várható.

Veszélyben a 19 éves abszolút magyar melegrekord

A hétfőre prognosztizált 42 fok körüli értékek az Alföldön nem csupán a tűrőképességünk határát súrolják, de történelmi léptékűek is. Ha a modellszámítások beigazolódnak, megdőlhet Magyarország mindenkori abszolút hőmérsékleti rekordja.

A hivatalos feljegyzések 1901-es kezdete óta a legmagasabb hőmérsékletet a HungaroMet (korábban Országos Meteorológiai Szolgálat) adatai szerint 2007. július 20-án regisztrálták. Akkor Kiskunhalason 41,9 fokig kúszott fel a higanyszál. A jelenlegi számítások szerint megvan az esély rá, hogy az Alföld déli és keleti tájain a jövő hét első napján ezt az eddig megdönthetetlennek hitt történelmi csúcsot is túlszárnyalja a forróság.

Kettészakadó ország: nyugaton már érkezhet a felmentősereg

Miközben hétfőn az ország keleti és déli felén a történelmi hőséggel küzdenek majd, északnyugat felől a délutáni órákban megközelítheti hazánkat egy hidegfront. Ennek hatására a Dunántúl északnyugati és nyugati, valamint az északi tájakon már mérséklődhet a kánikula.

A front érkezésével ezeken a területeken 33–35 fok köré eshet vissza a csúcshőmérséklet, a leginkább érintett Sopron térségében pedig 31–32 fokig enyhülhet a forróság. Az ország nagy részén azonban addig is marad a hőkupola okozta fojtogató hőség, amely ellen a szakemberek a fokozott folyadékbevitelre és a legmelegebb órákban a zárt, hűvös terekben való tartózkodásra hívják fel a figyelmet.


További cikkeinkért kövesd az Ellenszél Facebook-oldalát is!

loading...