Bekövetkezett, amitől mindenki rettegett: pont akkor fogyott el az állam pénze, amikor a legnagyobb szükség lenne rá

Bekövetkezett, amitől mindenki rettegett: pont akkor fogyott el az állam pénze, amikor a legnagyobb szükség lenne rá
A templomokban is a Fidesz ellen suttognak.

Bekövetkezett, amitől mindenki rettegett: pont akkor fogyott el az állam pénze, amikor a legnagyobb szükség lenne rá. Kilyukadt az államkassza: Orbánék a választás előtt két hónap alatt elverték az éves költségvetés felét!

A Fidesz-kormány láthatóan mindent egy lapra tett fel a 2026-os választások megnyerése érdekében, de ennek mi, magyar adófizetők fogjuk megfizetni a brutális árát. A legfrissebb pénzügyi adatok szerint történelmi, félelmetes méretű hiány jött össze a költségvetésben, ami azt jelenti, hogy az ország lényegében teljesen védtelenül áll a most berobbanó olajválsággal szemben.

Történelmi mélypont: Soha nem volt még ekkora a februári mínusz

A számok egyszerűen elképesztőek és magukért beszélnek: Csak február hónapban 2139 milliárd forintos mínuszt hozott össze a kormány.

Ez nem csupán a valaha volt legmagasabb februári deficit, hanem a 2002 óta vezetett statisztikák alapján a második legrosszabb havi adat is egyben (ennél csak a 2020 decemberi, Covid-válság alatti 2250 milliárdos hiány volt nagyobb). Bár januárban még volt egy minimális, 32,3 milliárd forintos többlet, az első kéthavi összesített hiány így is eléri a felfoghatatlan 2106,8 milliárd forintot.

Két hónap alatt elégették az éves keret 50 százalékát!

A legdurvább az egészben a költekezés tempója. A 2026-os költségvetés egész éves pénzforgalmi hiányterve 5445 milliárd forint volt.

Ez azt jelenti, hogy

a kormány mindössze 2 hónap leforgása alatt az egész évre tervezett hiány közel felét, azaz 50 százalékát már össze is hozta!

A gazdasági szakértők szerint bár a költségvetés eleve „orrnehéz” szokott lenni (azaz év elején költik el a keret nagyobb részét), ilyen extrém mértékű év eleji kiköltekezésre és hiányra még soha korábban nem volt példa a történelemben.

Választási osztogatás verte szét a büdzsét

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a hivatalos közleményében persze a „háború elhúzódására” és a „negatív külső környezetre” mutogat, de a saját felsorolásukból is kiderül az igazság: a tavaszi választások miatti eszeveszett osztogatás borította fel a költségvetést. A kormány a választási költekezés miatt egyszerűen feladta a fiskális alapelveit.

Az NGM maga ismerte el, hogy az alábbi, szavazatvásárlásnak is beillő tételek ütöttek gigantikus lyukat a büdzsén:

  • Kifizették a 13. havi nyugdíjat, sőt, ehhez extraként már a 14. havi nyugdíj első heti részletét is (ez utóbbi önmagában 144,8 milliárd forintba került).

  • Életbe lépett a 40 év alattiak szja-mentessége.

  • Februárban kapták kézhez a családok a duplázott családi adókedvezményt, valamint a CSED, GYED és örökbefogadói díj kedvezményeit.

  • Kifizették a különböző ágazatokban (pedagógusok, szakképzésben oktatók, kormányhivatali dolgozók, szociális szféra stb.) megemelt béreket.

  • Mintegy 160 milliárd forint értékben szórtak ki legfeljebb nettó 1 millió forintos otthontámogatást a közalkalmazottak számára.

Üres a kassza pont a legnagyobb válság közepén

A felelőtlen költekezés miatt a magyar államkasszában gyakorlatilag nem maradt semmilyen tartalék vagy puffer a 2026-os évre.

És itt jön a legrosszabb hír: a hetekben kibontakozó geopolitikai krízis és energiaár-robbanás egy teljesen kifeszített, rendkívül kitett magyar gazdaságot ér el. A kormánynak egyszerűen nem maradt pénzügyi mozgástere a negatív hatások – például a kutakon tapasztalható brutális üzemanyag-drágulás – kivédésére. Ennek a tarthatatlan helyzetnek a kezelésére hívta össze Orbán Viktor a hétfői rendkívüli kormányülést.


További cikkeinkért kövesd az Ellenszél Facebook-oldalát is!

loading...