Orbán bohócot csinált magából: röhejes érvvel védi minisztereit a Szőlő utcai botrányban

Lázadás az önkormányzatoknál: Szolnok megtagadta az adófizetést a bukott kormánynak
Orbán új gesztust gyakorolt a mi hazánk felé.

Orbán Viktor a Szőlő utcai pedofil ügy kapcsán azzal próbálta megnyugtatni a közvéleményt, hogy miniszterei nem lehetnek érintettek, hiszen mindannyian nemzetbiztonsági átvilágításon estek át. Csakhogy a magyar valóságban ez az érv inkább aggodalomra ad okot, mintsem biztonságérzetre.

Az átvilágítást ugyanis a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyeli. Az a Rogán, aki az elmúlt évtizedben szimbóluma lett a kormányzati titkolózásnak, az átláthatatlanságnak és a hatalom bebetonozásának. Ilyen körülmények között aligha tekinthető megbízható garanciának, ha éppen ő a kulcsszereplő egy folyamatban, amelynek a tisztaságát kellene szavatolnia.

A nemzetbiztonsági átvilágítás Magyarországon nem nyilvános, nem ellenőrizhető és a döntések hátterébe senki sem láthat be. A rendszer úgy működik, hogy a kormány emberei maguk döntenek arról, ki kaphat bizalmat. Így az átvilágítás könnyen politikai eszközzé válik, nem pedig valódi biztosítékká arra, hogy egy miniszter minden szempontból feddhetetlen.

Dr. Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselője pontosan erre hívta fel a figyelmet a közösségi oldalán. Bejegyzésében ironikusan jegyezte meg: ha Orbán szerint az átvilágítás a garancia, akkor jó lenne tudni, ki végezte azt. A válasz: Rogán Antal. „Ennyi” – zárta röviden és tömören Molnár, világossá téve, mennyire komolytalan Orbán érvelése.

Egy jogállamban a nemzetbiztonsági ellenőrzésnek valóban súlya és tekintélye van. Magyarországon azonban, ahol a kormány mindent a saját embereire bíz, az ilyen érvek üresek.

Orbán kijelentése tehát nem megnyugtató, sokkal inkább riasztó. A Szőlő utcai botrány árnyékában pedig különösen fontos lenne a teljes átláthatóság, nem pedig az, hogy a miniszterelnök politikai pajzsként használja fel saját rendszerét.

Ne állj meg itt! Olvass tovább, hogy tájékozott maradj. Kövess minket a Facebookon is!

loading...