
Az interneten futótűzként terjed egy videó, amelyben Orbán Viktor miniszterelnök egy apró füzetet villant fel a kamerák előtt.
A jelenet látszólag szokványos, hiszen a kormányfő gyakran mutogat iratokat és jegyzeteket a nyilvánosság előtt. A csavar azonban most a humoristák kezében van: a füzet lapjain nem kormányzati titkok, hanem egy keserédes történet elevenedik meg.
A videóban Orbán azt mondja: „Ez mindennek az alfája és az omegája.” A kamera közelít, a néző pedig azt várja, hogy belássunk a hatalom kulisszái mögé. Ám nem politikai dokumentumot látunk, hanem egy rajzfüzetet, amely egy jól ismert kis lapozgatós könyvre emlékeztet.
Ha gyorsan végigpörgetjük a lapokat, egy rövid film bontakozik ki belőle: az ember egész életének története. Pénzhajszával, sikerekkel, családdal, majd elkerülhetetlen véggel. A legnagyobb irónia, hogy a főszereplő a végén halála után ott marad egy halom pénzzel, amivel már nem tud mit kezdeni.
A paródia alkotói ezzel egyértelmű üzenetet fogalmaztak meg. Orbán Viktor és köre hajszolja a hatalmat és a vagyont, miközben elfeledkezik arról, hogy az élet véges. A füzet tartalma szimbolikus: hiába a kormányzati titkok, a gazdagság, a befolyás, a vég mindenkit utolér. A humor így válik keserű szatírává, amely sokkal mélyebbre hatol, mint egy egyszerű vicc.
A videó rövid idő alatt több ezer megosztást ért el a közösségi médiában. Kommentelők szerint a paródia találóan ragadja meg a lényeget: az emberek életének hajszája a pénz után végül mindig ugyanoda vezet. Orbán noteszének kifigurázása így nem csupán nevetést hozott, hanem elgondolkodtató üzenetet is.
Ne állj meg itt! Olvass tovább, hogy tájékozott maradj. Kövess minket a Facebookon is!