Több mázsa romlott hús a Péterfyben: hogy történhetett? Megkérdeztük

Több mázsa romlott hús a Péterfyben
fotó: ellenszel.hu

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) megdöbbentő ellenőrzési eredményt hozott nyilvánosságra. A Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelőintézetben olyan élelmiszereket találtak, melyek fogyaszthatósági ideje hónapokkal korábban lejárt. Ráadásul a hatóság derítette ki, hogy feldolgozásra vár több mázsa romlott hús a Péterfyben.

Több mázsa romlott hús a Péterfyben.

A hatóság három tételt azonosított:

  • 70 kg friss csirkecombot (lejárat: 2025.04.03.),
  • 47 kg sertéscombot csont nélkül (lejárat: 2024.12.29.) és
  • 85 kg mellfilét (lejárat: 2025.01.23.).

A húsokat vendéglátó-ipari felhasználásra szánták, tehát feltételezhető, hogy a kórház betegeinek étkeztetésére is sor kerülhetett, bár a vizsgálat eredménye a NÉBIH oldalán erre nem tér ki.

Ha bebizonyosodik, hogy ezek az alapanyagok ténylegesen felhasználásra kerültek, az súlyos közegészségügyi következményeket vonhat maga után. A romlott hús a Péterfyben komoly élelmiszer-eredetű fertőzéseket, például szalmonellát vagy lisztériát okozhat. Ezek különösen veszélyesek lehetnek legyengült immunrendszerű, idősebb, vagy műtét után lábadozó betegek számára.

A jogszabály szerint az élelmiszer-vállalkozás vezetője és minden felelős személy felelősségre vonható. Akár pénzbírság, eltiltás, de súlyos esetben büntetőeljárás is indulhat, ha bebizonyosodik, hogy emberi egészséget veszélyeztettek.

Az eset újabb kérdéseket vet fel a magyar egészségügyi intézmények működésével kapcsolatban. Hogyan fordulhat elő, hogy egy állami fenntartású kórházban lejárt szavatosságú alapanyagok kerülhetnek a konyhákba? Ki engedélyezte ezt, miért volt rá szükség? Talán nem volt pénz friss áruk beszerzésére? Kik tudtak róla, kik a felelősök? Került-e ténylegesen terítékre ezekből a termékekből?

Egyelőre ezek a kérdések megválaszolatlanok, ezért az Ellenszél feltette őket a Péterfynek is, amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Ellenszél.)

Ne állj meg itt! Olvass tovább, hogy tájékozott maradj erre a linkre kattintva.

Unod a politikát? Főzz valami finomat, olcsón az EllenLábassal!

loading...