Furcsán viselkedik a Facebookja? Lehet, hogy a kormány keze van benne

George Simion figyelmeztet: „Ha ti buktok, a következő Magyarország lesz”

Veszélyben lehet a Facebookja: a magyar kormány szeretne belenézni. A magyar kormány egyre mélyebben turkálhat a Facebook-fiókokban – Ön is sorra kerül?

2024 első félévében soha nem látott mértékben kértek adatokat a magyar hatóságok a Facebooktól. A Meta friss átláthatósági jelentése szerint összesen 1 149 hivatalos megkeresés érkezett Magyarországról, amely 1 365 felhasználói fiókot érintett. Ez nemcsak rekord, hanem aggasztó tendencia is.

Miért nő ennyire az érdeklődés a közösségi média után?

Az utóbbi években a kormány egyre aktívabban figyeli a digitális tereket. Miközben 2023 első felében még „csak” 1 030, az év végére már 1 080 adatkérést nyújtottak be, 2024-ben új szintre lépett az adatéhség. Ez két év alatt közel megduplázódó növekedést jelent.

A Meta a magyar kérelmek 66%-át teljesítette, ami ugyan növekvő tendencia a korábbi 51-57%-os arányhoz képest, de még így is elmarad az osztrák (82,9%), cseh (79,7%) vagy lengyel (68,4%) teljesítési rátáktól. Ebből is látható, hogy a magyar kormányban nincs bizalom. Nem teljesítik a kéréseiket úgy, mint más országokban, ahol a demokrácia még létezik. Vélelmezhetik, hogy a Facebook-profilokat nem tényleges bűnüldözési gyakorlatból kérik ki.

Mit kérnek pontosan a hatóságok?

A Facebook nem a beszélgetések tartalmát, hanem ún. metaadatokat ad ki. Ezek között szerepelhet:

  • Bejelentkezési időpont és hely
  • Kapcsolati háló (kikkel lépett kapcsolatba a felhasználó)
  • Üzenetváltások időpontjai és jellege (de nem a konkrét szöveg)
  • Képekhez kapcsolódó technikai adatok (pl. EXIF-információk)

A kérések többsége bírósági végzéssel vagy jogi eljárás során történik, főként bűncselekmények, fenyegetések vagy életveszélyes helyzetek kapcsán. 2024 első hat hónapjában 1 141 ilyen hivatalos megkeresés történt, és mindössze 8 sürgősségi kérés, ami komoly ügyekre utal.

Hol áll Magyarország a régióban, mennyiben érintett a Facebookja?

Hazánk szinte a régió élmezőnyébe került az adatlekérések számát tekintve:

  • Románia (kétszer akkora lakossággal): 420 megkeresés
  • Horvátország: 150
  • Csehország: 695
  • Ausztria: 1 630
  • Szlovákia: mindössze 11
  • Lengyelország: brutális, 9 866 kérelem

Magyarország tehát a középmezőny élén áll, de látványosan előzi a hasonló méretű országokat.

Mire figyel még a Meta a Facebookja kapcsán?

Nem minden kérés megy át a rostán. A Meta rendszeresen elutasítja a túl általános vagy jogilag nem megfelelő kérelmeket, főként ha nem felelnek meg az amerikai adatvédelmi szabályozásnak.

Az elmúlt időszakban viszont nőtt a sikeres kérelmek aránya, ami arra utal, hogy a magyar állam komolyabban veszi a jogi felkészülést: pontosabban, célzottabban és törvényesebb formában kérnek adatokat.

Adatmegőrzési kérelmek: fiókok „befagyasztása”

Egy kevésbé ismert, de szintén figyelemre méltó adat: 2024 első félévében 34 alkalommal kérték a hatóságok fiókok vagy oldalak megőrzését, összesen 63 különböző profil esetében. Ez azt jelenti, hogy az érintett tartalmakat nem lehet véglegesen törölni, amíg a vizsgálat tart.

Ez ugyan alacsonyabb szám a régiós szereplőkhöz képest – például Ausztria több száz ilyen kérelmet küldött –, de a trend emelkedő.

Mit jelent ez nekünk, hétköznapi felhasználóknak?

A közösségi média régóta nem csupán szórakozás. A hatóságok szemében egyre inkább információs aranybánya. Minden like, üzenet, bejelentkezés nyomot hagy – és jogi indok esetén hozzáférhető lehet.

Ha eddig azt hitted, hogy a Facebook privát terep, itt az ideje újragondolni.

Tipp: Hogy védheti magát?

  • Használjon erős jelszavakat a Facebookja használatakor, és aktiválja a kétlépcsős azonosítást.
  • Ne osszon meg érzékeny adatokat privát üzenetben sem.
  • Tartsa naprakészen a biztonsági beállításokat Facebookon.
  • Ellenőrizze, mely eszközökről lép be – ehhez a Facebook naplót vezet.

Egyre közelebb jönnek a digitális határok

A magyar kormány adatlekérési aktivitása nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő. A trend azt mutatja, hogy a digitális magánszféra védelme ma már nem opció, hanem alapvető önvédelem.

Ne hagyja figyelmen kívül, amit a képernyőn túl kérnek rólad.


További cikkeinkért kövesd az Ellenszél Facebook-oldalát is!

loading...