Az Ellenszél ingyenes, és az is marad!

2016 óta írjuk meg a velős igazságot. Rád is szükség van! Segítenél? Itt tudod támogatni az Ellenszél küldetését:

Támogatom

Dobrev Klára interjút adott a Telexnek: minden egy helyen, amire kíváncsi voltál

Dobrev Klára az iskolakezdésről posztolt.

Előre hozott választások az EP-kampány után? Mi a helyzet Magyar Péterrel? Dobrev Klára miniszterelnök-jelöltként indul 2026-ban? Erről és sok minden másról beszélt a DK-MSZP-P listavezetője a Telexnek adott interjújában.

A Fidesz gyurcsányozása valójában nem Gyurcsány Ferencről szól – véli a DK EP-képviselője. Az ellenzék vezető erejét támadja a kormánypárt, propagandával, karakterrombolással. Dobrev Klára úgy fogalmaz: „Ha Gyurcsányt elütné a hajókötél két nap múlva, Isten ne adja, akkor karácsonyoznának.”

Az interjú fontos eleme az a rész, amikor az újságíró rákérdez az Európai Parlamentben végzett munkára. Dobrev Klára válaszát idézzük most:

Dobrev Klára interjút adott a Telexnek.

„Öt éve a kampányban Európai Egyesült Államokat ígértem, európai minimálbért, európai nyugdíjat és családtámogatási rendszert, valamint európai multiadót vállaltam.

Menjünk sorban: az európai minimálbér-szabályozást hatalmas sikernek tartom. Az Európai Unió tagországai végre megértették, hogy teljes zsákutca volt az a 90-es évektől kezdve alkalmazott neokonzervatív gazdaságpolitika, ami arról szólt, hogy ki tud olcsóbb munkaerőt biztosítani a nagy multiknak. Az európai minimálbér-szabályozás ennek az egyik nagyon fontos lépése, rendkívül büszke vagyok rá.

Az irányelv nem érinti a tagállamok minimálbér-megállapításra vonatkozó hatáskörét, és nem kötelezi a tagállamokat a minimálbér bevezetésére.

Az európai minimálbér-szabályozás egy olyan keret, ami arra kötelezi a tagállamokat, hogy átlátható, évről évre növekvő minimálbért határozzanak meg. Minden ország támogatta, egyetlenegy kivétel volt: az Orbán-kormány.

Öt éve lázálomnak nevezték a javaslatomat. Most már azt nem merték megcsinálni, hogy nemmel szavazzanak a fideszes képviselők, úgyhogy tartózkodtak.

Dobrev Klára látható a képen.

Európának az az érdeke, hogy egyre magasabbak legyenek a bérek. Ott magasak a bérek, ahol erősek a szakszervezetek. Magyarországon az Orbán-kormány tönkretette a szakszervezeteket. De ebben a szabályozásban kötelező előírások is szerepelnek arra, hogy miként kell a szakszervezeteket és a kollektív szerződéseket megerősíteni. Kötelezettségszegési eljárást veszélyeztet kormány, ha nem tartja be. A szabályozás véget vet annak is, hogy önkényesen döntsenek a minimálbérről. A megélhetési minimumhoz, mediánbérekhez és az inflációhoz kötött minimálbért lehet csak megállapítani. Ez egy nagyon jó eszköz arra, hogy a magyar bérszínvonal nőjön, de természetesen kormányváltás után sokkal könnyebb lesz mindezeket megvalósítani.

A következő öt év egyik legfontosabb feladata a bérfelzárkózás. A kohéziós forrásokat arra kell használni, hogy az európai országok közötti jövedelemkülönbségek csökkenjenek. Az nem működik, hogy a magyarországi német autógyárban dolgozók ugyanazért a munkáért kevesebbet kapnak, mint Németországban. A minimálbér-szabályozással áttörtünk egy gátat: Európa közvetlenül is felel az állampolgáraiért, meg kell határozni egy minimumot a bérekben, a nyugdíjakban, a családtámogatásokban, a szociális támogatásokban. Erről szól a globális multiadó bevezetése is, ami szintén egy hatalmas sikere az elmúlt öt évnek.”

A teljes interjú itt olvasható.

Ne hagyd abba az olvasást, számos érdekes és tartalmas hírt találsz az Ellenszél felületén, sokféle témában ide kattintva!

loading...