Orbánnak válaszolni sincs már ideje: gyorsan újabb jogi eszközt jelentett be az EB, amivel borsot törnek a Fidesz orra alá

Kép forrása: EPA/EFE

Új jogi eszközt javasol az Európai Bizottság azért, hogy megerősítsék a választások tisztaságát a tagállamokban. A testület szóvivője azt mondta, régóta dolgoznak a terveken, és a bejelentésnek nincs köze a közelgő magyarországi választásokhoz – írja az Euronews.

A demokrácia megerősítése nevű javaslatcsomagban olyan javaslatokról tárgyaltak az Európai Bizottság vezetői Strasbourgban, mint például

  • a politikai hirdetések átláthatósága,
  • a politikai pártok finanszírozásának ügye.

Az Euronews tudósítója a testület sajtótájékoztatóján megkérdezte, milyen problémákat látnak ezen a területen, mi indokolja a csomagot, illetve miért épp most veszik elő ezt a témát. Dana Spinant szóvivő közölte: régóta dolgoznak a javaslaton, és nincs különösebb oka annak, hogy ez ügy most kerül terítékre. A csomag létjogosultságáról Vera Jourova alelnök számol majd csütörtökön – mondta Spinant.

Az új, választások tisztaságról szóló eszközök mindenképpen érdekesek lehetnek Magyarország számára. Hat hónappal a parlamenti választások előtt az ellenzéki pártszövetség nemrég jelentette be, hogy húszezer önkéntest toboroznak a választókörzetek felügyeletére, mert csalástól tartanak.

Az Európai Parlament magyarországi ügyekben illetékes jelentéstevője, Gwendoline Delbos-Corfield októberben, magyarországi látogatása után az Euronewsnak azt mondta:

nem lehetnek tisztességesek a magyarországi választások, mert az ellenzék nem kap teret a közmédiában. A francia zöldpárti EP-képviselő azt mondta, szerinte Magyarországon egypártrendszer van.

Az, hogy „egyetlen párt kinevezte az embereit mindenhová, a médiától, az igazságszolgáltatáson át az egyetemekig, azt jelenti, hogy sok mindent tud ellenőrzése alatt tartani a választásokon” – magyarázta Gwendoline Delbos-Corfield.

A politikus szerint megakadályozza az igazán tisztességes választásokat az, hogy „az ellenzék soha nem kap időt a közszolgálati médiában, soha nem tudja közvetlenül elérni a szavazókat, mert nem szerepel a tévében, a rádióban. Független, alternatív médiában találhatók csak meg.”

loading...