
A vétóalku betartása érdekében eddig nem történtek konkrét, hivatalos lépések az Európai Bizottság részéről, mert márciusban az Európai Bíróságon támadta meg a magyar és a lengyel kormány magát a mechanizmust rögzítő jogszabályt.
Mivel októberben megvolt a nyilvános tárgyalás a luxemburgi bíróságon, december elején pedig már a főtanácsnoki indítvány is kijön, azután pedig a Bloomberg jelzése szerint várhatóan az év elején a bírósági ítélet is megszületik, így kézzelfogható közelségbe került, hogy az ítélet alapján a Bizottság véglegesíthesse a szankciós szabályrendszert. Éppen ezért küldi ki most ezeket a leveleket 8 hetes válaszadási határidővel. Ennek célja az is, hogy ne az ítélet megszületése után kezdjen levelezgetésbe, hanem nyerjen egy kis időt, hogy az ítélet birtokában már legyen a tagállamoktól beérkezett válasza a felvetett problémáira.
Ezután pedig a beérkezett magyar-lengyel válaszok és a bírósági ítélet iránymutatása tükrében tudja véglegesíteni a mechanizmus alkalmazási kézikönyvét. Az eljárás további fázisait pedig a magyar és lengyel válaszok tükrében, a tagállamok felhatalmazása alapján tudja majd folytatni (pl. második levélküldés, majd a válasz alapján EU-pénzes szankciós javaslat a Tanács felé várhatóan leghamarabb jövő nyár körül).
Az EP pert akasztott Ursula von der Legyen nyakába
Érdemes megjegyezni, hogy
a magyar és lengyel kormány felé való levélküldés éppen azután történik meg, hogy hosszas türelmi időszak után az Európai Parlament végül beperelte az Európai Bíróságon a Bizottság elnökét tétlenség miatt, azaz amiatt, hogy a január óta hatályos jogállamisági mechanizmusban eddig semmi konkrétat nem tett.
A Bizottság év eleje óta végig csak annyit ismételgetett, hogy egyetlen pénzfelhasználási visszás esetet sem felejtenek el, mindent feljegyeznek és most a fenti levélben pont ilyen eseteket írnak majd le, amelyekre várják a magyar és lengyel kormány válaszát.
Tegnap és ma éppen Budapesten tartózkodik a jogállamisági ügyekben illetékes és végig keményvonalas álláspontot képviselő Didier Reynders uniós biztos. Az általa most begyűjtött információk is biztosan fontos inputot jelentenek majd ahhoz a stratégiához, ahogy a Bizottság haladni akar a jogállamisági mechanizmus alkalmazása során.