
Ha a Színművészeti Egyetem is elesik, akkor Orbán valószínűleg bevégezte a nagy művet: immár az összes független intézményt megkaparintotta, írja George Szirtes magyar születésű angol író a The Guardianben.
A hvg.hu szerint a cikk szerzője nem akárki: 8 éves korában, 1956-ban került Nagy-Britanniába, koszorús költő, aki már szinte minden irodalmi elismerést megkapott, nem beszélve a Magyar Köztársaság Csillagrendjéről és a Pro Cultura Hungaricáról.
Szirtes a The Guardianben publikált cikkében azt írja,
aligha rendíti meg bármi is a Fidesz egyeduralmát, mert a párt már jóformán mindenre kiterjesztette ellenőrzését; a sajtóra, az igazságszolgáltatásra, a gazdaságra, az egészségügyre, a kutatásra és az oktatásra.
Az író szerint még ez sem elég, úgyhogy most a SZFE-re is szemet vetett az egyre inkább tekintélyelvű kormány.
Szirtes emlékeztet: a magyaroknál a művészetek elleni kampány 2006-ban indult, amikor a Fidesz nyert az önkormányzati választásokon és kinyilvánította, hogy elég volt a liberális rendből.
Az író szerint, amikor a párt 10 éve ismét hatalomra került, nagyjából ugyanazzal a módszerrel darálta be az összes közintézményt:
ő nevezte ki a pénzügyekért felelős testületet, amely azután aszerint osztogatta vagy éppen tartotta vissza a támogatást, hogy az adott hely beállt-e a vonal alá.
A rendszer azóta is drámai hatékonysággal működik, teszi hozzá.
A színházi világban Orbán megtalálta a feladatra a megfelelő embert: Vidnyánszky Attilát, aki megtestesítette a hatalom hazafias lelkesedését, ugyanakkor formálisan keresztény. Ma szinte élet-halál ura a színpadi deszkákon.
A legutóbbi időkig az egyetemek kimaradtak a szórásból, nehéz volt megvonni tőlük az állami apanázst, ezért a Fidesz elhatározta, hogy privatizálja őket, mert Szirtes szerint „az nagyon bejött másutt”. Aztán kijelöli a kuratórium tagjait, és utána az ideológiai alapon határoz meg minden.
Szirtes azt írja: Vidnyánszky kívülállónak tekinti magát, és heves gyűlölettel viseltetik a szakma más képviselőivel szemben. Főleg azokra vonatkozik ez, akik az SZFE-n tanítanak. Amúgy az egyetem képezte a múlt században a legnagyobb magyar színészeket és rendezőket.