Új szabályokat hozott a kormány: Gulyás Gergely pár perccel ezelőtt jelentette be őket

Kép forrása: MTI

A pénteki kormányülés után sajtótájékoztatót tart Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő.

Gulyás Gergely a sajtótájékoztató elején elmondta:

a kormány szeptember elsejével új szabályokat hozott, ehhez áttekintette az európai helyzetet.

Úgy vélik, Európában a járvány második hulláma kezdődött el.

A behurcolás veszélye továbbra is fennáll, a fertőzöttek többségének eredete külföldi, ezért a kormány olyan intézkedéseket hozott, amivel meg tudják védeni a magyar emberek egészségét, az iskolakezdést és a gazdaságot.

A kormány ezért lényegében visszaállítja a tavaszi beutazási szabályokat:

  • Szeptember elsejétől külföldi állampolgár Magyarország területére nem léphet be, csak indokolt kivételekkel.
  • Külföldről hazatérő magyar állampolgárok 14 nap, vagy két negatív teszt után hagyhatják el a karantént.

A tranzitfolyósokat biztosítani fogják, diplomáciai utakra lesz lehetőség és a katonai konvojok is átutazhatnak Magyarországon. A sporteseményekre külön szabályokat hoznak.

A Magyar Nemzet kérdésére Gulyás elmondta: az EMMI nem tiltotta meg a tanévnyitók megtartását, de nem javasolják azt. A kormány azért dolgozik, hogy ne kelljen iskolákat bezárni, de külön-külön lehet majd minden intézménynél mérlegelni, hogy fertőzések esetén bezárják-e.

Az idősek számára egyelőre nem vezetnek be vásárlási idősávot.

Gulyás hozzátette: a most bejelentett intézkedések a tervek szerint egy hónapig lesznek érvényben.

A karantént kiváltó tesztek árát a magyar állam szeptember elsejétől sem vállalja. Ha valaki hamarabb szeretne szabadulni, akkor magának kell kifizetnie a tesztet. Ha valaki kontaktkutatás során kerül a hatóságok látókörébe és karanténba, akkor két teszt után szabadulhat. Az ő költségeiket ki fogja fizetni az állam.

loading...