Rezsimentő csomag: A DK kezdeményezésére rendkívüli parlamenti ülés lesz február 2-án

Rezsimentő csomag: A DK kezdeményezésére rendkívüli parlamenti ülés lesz február 2-án

Rezsimentő csomag: A DK kezdeményezésére rendkívüli parlamenti ülés lesz február 2-án.

Összegyűlt a szükséges számú képviselői aláírás, így a házszabály értelmében Kövér Lászlónak kötelező összehívnia az Országgyűlést. A Demokratikus Koalíció (DK) által kezdeményezett rendkívüli parlamenti ülés tétje nem kicsi: a párt azt szeretné elérni, hogy a kormány még a tél vége előtt drasztikusan növelje meg a kedvezményes áron („rezsicsökkentett” áron) igénybe vehető gáz és áram mennyiségét.

A DK frakciója február 2-ára tűzné ki az ülést, amelynek központi témája a fagyoskodó háztartások azonnali megsegítése.

Mit tartalmaz a javaslat?

Sebián-Petrovszki László, a párt frakcióvezetője szerint a jelenlegi kormányzati intézkedések nem elegendőek. Míg Orbán Viktor korábban csak a januári többletköltségek részleges, „homályos feltételek melletti” megtérítését ígérte, addig a DK csomagja januárra és februárra is vonatkozna, sőt, visszamenőleges hatállyal csökkentené a számlákat.

A konkrét számok a következők:

  • Gáz: +500 köbméterrel emelkedne a kedvezményes áron fogyasztható mennyiség.

  • Áram: +500 kWh-val tolnák ki a rezsicsökkentett határt.

  • Tűzifa: Azok a háztartások, amelyek fával fűtenek, 200 ezer forint azonnali pénzbeli támogatást kapnának.

Ez utóbbi pontot azzal indokolják, hogy a kormányzati „ingyen tűzifa” program sok helyre egyáltalán nem jutott el, vagy csak késve. Fontos részlet, hogy a kedvezmények nemcsak a havi diktálós fogyasztókra, hanem az átalánydíjat fizetőkre is vonatkoznának.

A legnagyobb kérdés most nem a javaslat tartalma, hanem a Fidesz-KDNP hozzáállása. A rendkívüli ülések történetében gyakori forgatókönyv, hogy a kormánypárti képviselők egyszerűen nem jelennek meg, így az ülés határozatképtelenné válik, a napirendet pedig nem lehet elfogadni.

A DK közleményében előre felszólította a kormánypártokat:

„Ne hagyják cserben a téli hidegben fagyoskodó embereket, jöjjenek el a rendkívüli parlamenti ülésre, és ne próbálják megakadályozni annak határozatképességét!”

A labda most a kormánytöbbség térfelén pattog: február elején kiderül, hajlandóak-e tárgyalni az ellenzéki javaslatról, vagy politikai blokáddal akadályozzák meg a rezsikeretek bővítését.


További cikkeinkért kövesd az Ellenszél Facebook-oldalát is!

loading...