Molnár Csaba javaslata átment: szigor jöhet az uniós forrásoknál

Az Európai Parlament megszavazta azt a határozatot, amely Orbán Viktor gazdasági körét célozza. A döntés Molnár Csaba javaslatait is tartalmazza. A határozat lényege, hogy az uniós pénzek ne oligarchákhoz kerüljenek. A szavazás nagy többséggel zárult, ami erős politikai üzenetet hordoz. Brüsszelben egyre kevesebb a türelem a magyarországi pénzfelhasználással kapcsolatban.

Molnár Csaba szerint a határozat a magyar emberek érdekeit védi. A javaslatok kizárnák az uniós támogatásokból Orbán gazdasági hátországát. Ez érintené a médiát, a bankszektort és a mezőgazdaságot is. Az építőipari és turisztikai érdekeltségek szintén a felsorolásban szerepelnek. A cél az, hogy ezek a körök ne férhessenek hozzá közpénzekhez.

A felsorolt nevek jól ismertek a hazai közéletből. Mészáros Lőrinc, Tiborcz István és Orbán Ráchel érdekeltségei is érintettek lehetnek. Garancsi István és Habony Árpád köre szintén a célkeresztbe került. A határozat üzenete szerint ezek a szereplők nem részesülhetnek uniós forrásokból. Az indoklás a rendszerszintű visszaélések gyanújára épül.

Molnár Csaba hangsúlyozta, az álláspontjuk nem változott. Uniós pénz csak akkor érkezhet Magyarországra, ha az valóban az embereket szolgálja. Az önkormányzatok és a kisvállalkozások elsőbbséget élveznének. A jelenlegi rendszerben azonban ezek gyakran kiszorulnak a támogatásokból. A határozat ezt a gyakorlatot kívánja megállítani.

Az európai parlamenti döntés politikai nyomást helyez a magyar kormányra.

A szavazás azt mutatja, hogy az Orbán-kormány narratívája Brüsszelben nem uralja a terepet. A többség szerint a közpénzekkel való visszaélés nem belügy. Az Európai Unió saját forrásait védi ezzel a döntéssel.

loading...