
Nem csillapodnak a tüntetések Belarusz fővárosának utcáin, hétfőről keddre virradóan ismét több ezer ember tüntetett a belvárosban. Több EU-s tag szankciókat vezetne be az ország ellen, de Magyarország vétózhat – írja a Politico Brussels Playbook nevű hírlevele alapján a 24.hu.
A tüntetések ismét véresek voltak, és a karhatalom még keményebben reagált rájuk. A vasárnapi elnökválasztás utáni első este már meghalt egy tüntető, amikor elütötte egy rendőrfurgon, a második estének pedig szintén van egy halálos áldozata.
Körülbelül háromezer embert tartóztattak le a tüntetések alatt. Órákra eltűnt Szvjatlana Cihanouszkaja, az ellenzék elnökjelöltje is, akit berendeltek a helyi választási bizottság épületébe, ahol órákon keresztül számoltatták el a tüntetésekről.
Az Európai Unió külügyi szolgálata és a magyar bővítési biztos kiadott egy közös közleményt, ám ez nem ment messzebb a szokásos uniós aggodalmaknál. Több tagország viszont azt szeretné, ha szankciókat vezetnének be Belarusz ellen, hasonlókat ahhoz, mint amilyenek viszonylag jól működtek Oroszországgal szemben is.
Magyarország akadályozhatja meg a szankciók bevezetését
A Politico Brussels Playbook nevű hírlevele alapján a 24.hu azt írja, hogy a szankciók visszaállítását Magyarország akadályozhatja meg.
A szankciók mellett az Európai Parlament néppárti és liberális frakciója is kiállt. A lengyelek pedig rendkívüli uniós csúcs összehívását kérték, ami azért érdekes, mert a lengyel kormány Orbánék legközelebbi szövetségese, ehhez képest
a szankciók akadálya, hogy egyhangúlag kell őket elfogadni a tanácsban, és Magyarország korábban jelezte, hogy megvétózna egy hasonló kezdeményezést.
Orbán Viktor miniszterelnök két hónapja járt Minszkben, ahol Lukasenkával is találkozott, és elmondta:
Magyarország azt az álláspontot képviseli, hogy az Európai Unió végre szüntesse meg a Fehéroroszországgal szembeni szankciókat.
A magyar-fehérorosz kapcsolatokról pedig azt mondta, a két nép és a két ország sokkal közelebb van egymáshoz, mint azt gondolni szoktuk.
Lukasenka a sajtótájékoztatón megköszönte Orbánnak a minszki látogatást. Hozzátette, hogy
Fehéroroszországnak Magyarország a legközelebbi partnere az unióban, „mindenki másnál jobban megért bennünket”.
Az Európai Unió egyébként 2016-ban szinte minden szankcióját eltörölte Belarusszal szemben, ezeket állítanák most vissza.
Ha Orbán vétóz, azzal azt is tudatja velünk, hogy csalással nyerni menő, és örökre leteszi a voksát a diktátorok mellett.