
Tudnak valamit, amit mi nem? Már a külföldieket is óva intik a vasárnapi pesti utcáktól.
Annyira kiélezett és feszült a hangulat a magyarországi országgyűlési választások előtt, hogy már a külföldi diplomácia is lépett. Az Ír Nagykövetség hivatalos felületén frissítette a Magyarországra vonatkozó utazási tanácsait, kifejezetten a vasárnapi voksolásra és a várható budapesti tömegmegmozdulásokra fókuszálva. Bár a figyelmeztetés rutinszerű, az elmúlt hetek botránysorozata után sokakban felmerül a kérdés: vajon tartanak-e a hatóságok attól, hogy elszabadulnak az indulatok az utcákon?
Az elmúlt hetekben a magyar közélet túlzás nélkül lángolt. Kémbotrányok, lehallgatott telefonhívások, elszabadult kampány-milliárdok és elkeseredett politikai adok-kapok borzolta a kedélyeket. Ebbe a pattanásig feszült légkörbe érkezett meg az Ír Nagykövetség legfrissebb Facebook-posztja, amelyben hivatalosan is figyelmeztetik a hazánkban tartózkodó, vagy ide utazó állampolgáraikat.
„Kerüld a nagy tömeget és a tüntetéseket”
A nagykövetség tájékoztatója egyértelműen a 2026. április 12-i parlamenti választásokra reagál. Ahogy írják: „A választás előtt és után tüntetések, nagygyűlések és fokozott biztonsági intézkedések várhatók, különösen Budapesten.”
Bár a diplomáciai testületek minden kiélezett politikai esemény (így a választások) idején kiadnak hasonló protokolláris biztonsági figyelmeztetéseket, a megfogalmazás hűen tükrözi a jelenlegi magyar valóságot. A külképviselet három egyszerű pontban kéri a polgárait az óvatosságra:
-
Maradjanak informáltak a lehetséges gyűlésekről és biztonsági változtatásokról.
-
Tervezzenek előre, mert Budapest forgalma a szokásosnál is kaotikusabb lehet.
-
Vigyázzanak magukra, kerüljék a nagy tömegeket és az esetleges tüntetéseket.

A bizonytalanság árnyéka
Bár a felhívás nem utal konkrét zavargásokra, a puszta tény, hogy a nemzetközi megfigyelők és külképviseletek is „fokozott biztonsági intézkedésekre” és tüntetésekre készítik fel az embereiket, jól mutatja: a vasárnapi választás tétje hatalmas. A Nemzeti Választási Iroda korábbi bejelentése a szoros eredmény esetén esetlegesen elhúzódó szavazatszámlálásról (a külképviseleti és levélszavazatok miatt) eleve garantálja, hogy a feszültség nem ér véget az urnák vasárnap esti zárásával.
Egy biztos: a világ nyitott szemmel figyeli, mi történik a hétvégén a magyar főváros utcáin.
További cikkeinkért kövesd az Ellenszél Facebook-oldalát is!